Tko bi izbrojio sve tvorničare koji traže hrastovo drva! Traži ga mornar da jakošću svojom odolijeva strašnoj morskoj buri; traži ga svaki građanin da njime kuću digne jer je pod njim najsigurniji; traži ga vinogradar da spravi u nj jedan od najplemenitijih darova Božjih, rujno vino, da se čovječanstvo njime okrijepi, da sjajne duhove na to veća djela bodri i pobjeđuje; traži ga napokon čovjek smrtnik da u tvrdom hrastovu lijesu spremi zadnje otpočivalište milom pokojniku….“ Tako je još 1890. godine o šumi pisao Josip Kozarac slaveći Slavoniju, šumu, ljubav.
Iskorištavanje drva može doprinijeti održivom razvoju: drvna industrija zapošljava ljude u ruralnim područjima te je naročito važna u regionalnom razvoju i razvoju sektora malih i srednjih tvrtki.
Na drvu bazirani materijali koji se nude štedljivi su glede troškova i konkurentni u građenju. Drvo omogućuje da se u dizajniranju proizvoda razmišlja na način zaštite okoliša; ponovno osmisliti, ponovno razmjestiti, reducirati, reciklirati, ponovno uporabiti, popraviti.